20% Bisglycinát je FAKE aneb kde je pravda?!
Rozmohl se nám tu takový "nešvar" a to dvacetiprocentní bisglycinát, alias dotovaný bisglycinát hořečnatý. Realita je však taková, že tento číselně vyzdvihovaný hořčík zprvu vypadá jako by byl o mnoho lepší než klasický čistý dvanáctiprocentní. Skutečnost je však taková, že v konečném důsledku je ten aktuálně vyzdvihovaný dvaceti-procentní není "lepší"...
Je to obdobné jako kdysi byla kauza klasického kreatinu monohydrátu vs. spousta jiných forem kreatinu, kde ty jiné formy se třeba i vstřebávají o trochu více. Ale šlo o marketingový tah, cenu mnohdy vyšší a po letech lidé nakonec zůstali u klasiky co prostě funguje! Základní monohydrát, obdobně je to u hořčíku.
Pojďme si to rozebrat..
✅ Základní molekula bisglycinátu hořečnatého je vždy stejná Mg(C₂H₄NO₂)₂ a jedná se o 12% bisglycinát! Nebo také psán jako Mg²⁺ kde, iont je vázán na dvě molekuly glycinu. Strukturně tvoří chelátový komplex, který je stabilní a snadno vstřebatelný.
❌ Kdežto u 20% bisglycinátu je základ molekuly identický plus je zde dodán navíc oxid hořečnatý ke zvýšení obsahu elementárního Mg. Molekula pak vypadá takto Mg(C₂H₄NO₂)₂ + MgO. Nejde tedy o čistý bisgycinát, ale o směs dotovanou oxidem jež má i vyšší elementární molekulovou hmotnost, bohužel dost špatnou vstřebatelnost. Rozebereme si dále.

Např. pokud máme kapsli plněnou na 750mg
12% bisglycinát je čistý a má obsah elementárního hořčíku 750mg x 0,12 = 90mg, teď ještě krát vstřebatelnost tj. 90mg x 80% = 72mg čistého hořčíku který dopravíme cca do těla v jedné kapsli. Dobré dodat, že jde ještě o to, jak kapsle plníme, jakým výrobním procesem, zda je umíme naplnit i bez balastních látek. ✅ 100% čistý je ta správná volba.
20% bisglycinát je tzv. dotovaný a i když to většina výrobců neuvádí, je to mu tak - sytí se MgO (oxidem hořečnatým). ❌ Bohužel ani nevíte v jakém poměru bisgycinátu/oxidu zrovna máte.., ale budeme brát v potaz fakt, že by to bylo 80:20.
Tedy v poměru 80:20 na 750mg kapsli dostanete 750mg x 0,8 = 600mg 12% bisglycinátu : 750mg x 0,2 = 150mg oxidu. Teď ještě krát poměr elementárního hořčíku v molekule a vstřebatelnost 600mg x 0,12 el. hořčíku x 80% vstřebatelnost = 57,6mg plus 150mg x 0,603 (oxid má el. hořčíku 60,3%) x 4% vstřebatelnost = 3,618mg. Což je dohromady 61,218mg, což je ve výsledku o něco méně nežli u 12% bisglycinátu! 😡
Vstřebatelnost!
Existují zůzné druhy forem hořčíků a o těch si povíme jindy. Teď nám jde především o bisglycinát a oxid hořečnatý!
Bisglycinát má vstřebatelnost kolem 80%
Oxid hořečnatý se vstřebává pouze z 4%
😵 Co z toho plyne?
No, že většina levných hořčíků z lékáren, šumivých tablet a podobných levných doplňků jsou jen vyhozené peníze.. Lidičky prosíme, čtěte etikety.

Bohužel pokud budeme na obal uvádět jen kolik je tam elementárního hořčíku, bude to na oko sice vypadat lépe. Ale tělo však vstřebá celkově hořčíku méně!
Závěr!
✨ 12% bisgylcinát - z jedné kapsle o 750mg vytěžíte cca 72mg čistého hořčíku!
🫣 20% bisglycinát - z totožné kapsle o 750mg vytěžíte cca 61,29mg, bohužel zde však na obale září 20% el. hořčíku, z výpočtu 162,45mg což je o dost víc než 90mg že? Ale je to "bouda". Co si tedy koupit je už na každém.
A ne, nemusíte mít žádné další formy hořčíků a nebo kombinace s bylinkami či B6.
Díky že jste to dočetli až sem, makáme na tom! Za nás UNVRSL vše co děláme, děláme s láskou k naší komunitě.